@4 In the circuit shown below, you are given two amplifiers A and B, to connect
ID: 1845901 • Letter: #
Question
@4
In the circuit shown below, you are given two amplifiers A and B, to connect in cascade between a source S with Vs 10 mV and Rs = 100 Ohm, and a 100 Ohm load. The amplifiers have voltage gain, input resistance Rx, and output resistance Ry as follows: For amplifier A: G = 100 V/V, Rx = 10 k Ohm, Ry = 10 k Ohm For amplifier B: G = 1V/V, Rx, = 100 Ohm, and Ry, = 100 Ohm Your problem is to decide how the amplifiers should be connected Find the voltage gain V0(s)/Vs(s) as a ratio and in dB for the case SABL where A precedes B (source S, then amplifier A, then amplifier B, then load L) Find the voltage gain V0(s)/Vs(s) as a ratio and in dB for the case SBAL where B precedes A Which amplifier arrangement is best?Explanation / Answer
pls pls pls rate if it expires unanswerd..ty..:))
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.