1.) Two coupled inductors, L 1 =20 H and L 2 =45 H, have the coupling coefficien
ID: 1846566 • Letter: 1
Question
1.) Two coupled inductors, L1=20 H and L2=45 H, have the coupling coefficient of 0.9. What is the value of mutual inductance, M?
A.) 33.33 H
B.) 30 H
C.) 27 H
D.) 32.5 H
HINT: 30 H is NOT the answer!
2.)
In the circuit of Figure 4-2, let N1=1000 turns, N2=2000 turns, R=5 (?), Z1=30+j100 (?) and ZL=250+j300 (?). IfV1(rms)=750 V, which of the following statements is true?
In the circuit of Figure 4-2, let N1=1000 turns, N2=2000 turns, R=5 (?), Z1=30+j100 (?) and ZL=250+j300 (?). IfV1(rms)=750 V, which of the following statements is true?
Explanation / Answer
.........
1. mutual inductance M = 0.9 *sqrt(20*45) = 27 H
so C
2. V2 = V1*N2/N1 = 750*2 = 1500 V
|I2(rms)| = V2(rms) / |(Z1 + ZL)| = 3.07
The average power delivered to ZL = |I2(rms)|^2 * real(ZL) = 3.07^2 * 250 = 2356.225 w
so
B
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.