For a new product sales are expected to be 2,000 products in year 1, increasing
ID: 1847161 • Letter: F
Question
For a new product sales are expected to be 2,000 products in year 1, increasing by
1,000 products each subsequent year to 5,000 products in year 4. Two different
manufacturing equipment options are available:
a) Up front equipment purchase cost of $14,000, with manufacture cost per unit of
$0.70, and equipment salvage recovery (at end of 4 years) of $3,000.
b) Up front equipment purchase cost of $21,000, with manufacture cost per unit of
$0.2, and equipment salvage recovery (at end of 4 years) of $4,000.
Assuming an interest rate of 8% over the 4 year production period, perform an economic
analysis and select the best option.
Explanation / Answer
Future cost=Principal amount+Interest
a)Future cost =14000+0.7*5000+(14000*4*8/100)+(0.7*2000*4*8/100)+(0.7*1000*3*8/100)+(0.7*1000*2*8/100)+(0.7*1000*1*8/100)-3000
=19746 $
b)Future cost =21000+0.2*5000+(21000*4*8/100)+(0.2*2000*4*8/100)+(0.2*1000*3*8/100)+(0.2*1000*2*8/100)+(0.2*1000*1*8/100)-4000
=24944
So first equipment is best option
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.