Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The double pendulum shown consists of two particles with masses m_1= 7.5kg and m

ID: 1848281 • Letter: T

Question

The double pendulum shown consists of two particles with masses m_1= 7.5kg and m_2= 12kg connected by two inextensible cords of length L_1= 1.4m and L_2= 2m and negligible mass. If the system is released from rest when theta= 10 degress and phi= 20 degrees, determine the tension in the two cords at the instance of release.


Please show FBD, all steps/work, as well as defining all the variables.

The double pendulum shown consists of two particles with masses m_1= 7.5kg and m_2= 12kg connected by two inextensible cords of length L_1= 1.4m and L_2= 2m and negligible mass. If the system is released from rest when theta= 10 degress and phi= 20 degrees, determine the tension in the two cords at the instance of release. Please show FBD, all steps/work, as well as defining all the variables.

Explanation / Answer

?F vertical = 0 T sin 30° - mg = 0 T sin 30° = mg .................(1) ?F horizontal = 0 T cos 30° - T_hor = 0 T cos 30° = T_hor..............(2) eqn (1) divided by eqn (2) tan 30° = mg/T_hor T_hor = mg/tan 30° = (19.5)(9.8)v3 T_hor = 330.99 N T = mg/sin 30° = (19.5)(9.8)(2) T = 382.2 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote