A 742 lb floating platform is at rest when a 191 lb crate is thrown onto it with
ID: 1848817 • Letter: A
Question
A 742 lb floating platform is at rest when a 191 lb crate is thrown onto it with a horizontal speed v0 = 12 ft/s. Once the crate stops sliding relative to the platform, the platform and the crate move with a speed v = 2.688 ft/s. Neglecting the vertical motion of the system as well as any resistance due to the relative motion of the platform with respect to the water, determine the distance that the crate slides relative to the platform if the coefficient of kinetic friction between the platform and the crate is mu k = 0.21.Explanation / Answer
KINETIC FRICTION ON CRATE= .21*191 so acceleration = force/mass of crate INITIAL SPEED =12FT/S FINAL SPEED=2.688 USING v^2=U^2+2as1 get s1 now force on platform= .21*191 acclereration = force/mass of platform initial velocity =0 final velocity=2.688 USING v^2=U^2+2as2 get s2 so required answer will be s1-s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.