Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two sites are being considered for a 500 MW, 30% thermal efficiency electrical p

ID: 1850860 • Letter: T

Question

Two sites are being considered for a 500 MW, 30% thermal efficiency electrical plant that will operate its energy source at 400 oC. One site uses atmospheric air at 32.9 oC for its heat sink while the other uses river water at 16.4 oC. (2 points) What is the rate at which heat is transferred to the plant high-temperature reservoir? (2 points) What is the rate at which the entropy of the high-temperature reservoir increases? (2 points) What is the rate at which the entropy of the air low-temperature reservoir changes? (2 points) What is the rate at which the entropy of the river low-temperature reservoir changes?

Explanation / Answer

a) Heat input = Work/Eff = 500/0.3 = 1666.67 MW

b) Rate of entropy increase = Q/T = 1666.67/(400+273) = 2.476 MW/K

c) Rate of entropy increase of low temp reservoir = Q_low/T = (Heat input - Work)/T = (1666.67-500)/(32.9+273) = 3.814 MW/K

d) Rate of entropy increase of river = (1666.67-500)/(16.4+273) = 4.031 MW/K

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote