The tank is filled with water to a height of 2 m. Calculate the resultant force
ID: 1851229 • Letter: T
Question
The tank is filled with water to a height of 2 m. Calculate the resultant force the water exerts on one of the sides of the tank. If oil is used in lieu of water, what depth should it reach to create the same resultant force? ?o= 900kg/m3. ?w= 1000 kg/m3.
The tank is filled with water to a height of 2 m. Calculate the resultant force the water exerts on one of the sides of the tank. If oil is used in lieu of water, what depth should it reach to create the same resultant force? ?o= 900kg/m3. ?w= 1000 kg/m3.Explanation / Answer
pressure on top = 0 pr on bottom = density*g*height = 1000*9.81*2 = 19620 Pa Avg pr = (0+19620)/2 = 9180 Pa Force on one side = pr*area = 9180*(0.75*2) = 13770 N If oil is used, then force = 13770/1000*900 = 12393 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.