Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Steam at 10 MPA, 600 C, enters a well insulated turbine operating at steady stat

ID: 1851868 • Letter: S

Question

Steam at 10 MPA, 600 C, enters a well insulated turbine operating at steady state and exits at 0.1 bar and a quality of 92%. The volumetric flow rate at the inlet is 0.36 m^3/s. Assuming the kinetic and potential energy effects to be negligible, determine A) the mass flow rate in kg/s B) the temperature at the exit of the turbine, in C C) the power developed by the turbine in kW D) the isentropic turbine efficiency E) the entropy at the exit of the turbine, in kJ/kg K F) the rate of entropy production within the turbine, in kW/K. Please show your work.

Explanation / Answer

P1 = 10 MPa T1 = 600 degC v1 = 0.0383329 m3/kg h1 = 3623.97 kJ/kg s1 = 6.9025 kJ/kgK P2 = 0.1 bar s2 isentropic = s1 = 6.9025 kJ/kgK h2 isentropic = 2186.36 kJ/kg x2 = 0.92 h2 actual = 2393.02 kJ/kg s2 actual = 7.5504 kJ/kgK isentropic eff = (3263.97 - 2393.02)/(3263.97 - 2186.36) = 80.8268 % mass flow rate = 0.36/0.0383329 = 9.39141 kg/s Rate of ENtropy production = 9.39141*(7.5504 - 6.9025) = 6.08469 kW/K For thermodynamic properties refer http://www.waterproperties.eu/

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote