Air is compressed from 1 bar, 27C, to 3.5 bars, 127C, in a steady-flow device. A
ID: 1851876 • Letter: A
Question
Air is compressed from 1 bar, 27C, to 3.5 bars, 127C, in a steady-flow device. Any heat transfer occurs between the air and the environment at 27C, and actual shaft work input is 170.0 kJ/kg (Assuming constant specific heats, and list your assumptions). Use the ideal gas model for air. a. Determine the heat transfer, in kJ/kg, for the air flowing through the compressor. b. Determine the entropy generation, in kJ/(Kg.K), for the control volume which includes the air flow and the immediate surroundings where heat transfer occurs.Explanation / Answer
a) ideal work done = Cp.dT = 1.005 x (127 - 27) = 100.5 KJ/Kg
heat transfer = 170 - 100.5 = 69.5 KJ/Kg
b) entropy generated = Q/T
here T = 27 C = 300 K
S = 69.5/300 = 0.23 KJ/Kg.K
c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.