Ford Motor Company was able to reduce by 80% the cost required for installing da
ID: 1852554 • Letter: F
Question
Ford Motor Company was able to reduce by 80% the cost required for installing data acquisition instrumentation on test vehicles by using MTS-developed spinning wheel force transducers. (a) If this year's cost (i.e., end of year 1) is expected to be $2000, what was the cost the year before installation of the transducers? (b) If the costs are expected to increase by $250 each year for the next 4 years (i .e., through year 5), what is the equivalent annual worth of the costs (years 1 through 5) at an interest rate of 18% per year?Explanation / Answer
The basic equation you will need to use: ?L/Lo = a?T L = 2.195 cm Lo = 1.72 cm ?L = L-Lo = 2.195 cm - 1.72 cm = 0.475 cm a of Gold = 14*10^-6 k^-1 ?L/Lo = a?T (0.475 cm / 1.72 cm) = (14*10^-6 k^-1 * ?T) ?T = (0.475 cm / 1.72 cm) / (14*10^-6 k^-1) = 19725.91 answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.