A passive solar collector uses radiation from the sun to heat water. Consider th
ID: 1853554 • Letter: A
Question
A passive solar collector uses radiation from the sun to heat water. Consider the solar collector design illustrated. The solar collector is a painted aluminum plate of thickness t = 6 mm and thermal conductivity k = 180 W/m/K. Water passes through tubes that are welded to the solar plates at intervals of L = 40 cm. Solar energy collected by the plate is transfer to the water by conduction through the plate material. The underside of the collector is insulated. However, some of the solar heat is lost through the top side by convective heat transfer with the surrounding air. The ambient temperature is T infinity = 20 degree C, and the convection coefficient for heat transfer is h = 15 W/m/K. Assume that q solar =800 W/m2. Radiation leaving the solar collector will be ignored for now. Note Bi = h t / kExplanation / Answer
www.epa.gov/region1/eco/energy/re_solar.html
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.