The atmosphere on Maris is comprised of mostly carbon dioxide at a pressure of 6
ID: 1854122 • Letter: T
Question
The atmosphere on Maris is comprised of mostly carbon dioxide at a pressure of 600 Pa (that is not a mistake, it is in Pa). The earth's average atmospheric pressure, on the other hand, is about 101. 3 kPa. Starting from the same temperature of 250 K and assuming both air and carbon dioxide behave as ideal gasses with constant specific heats (use the value at the initial state) what would be the final temperature of 1 m3 of atmosphere from each of these planets if 1000 J of energy from the sun was absorbed. (Hint: this is a constant presssure process and thus boundary work could occur as the gas expands).Explanation / Answer
moles of gas (air+Co2) at mars n=PV/RT n=600*1/(8.314*250) n=0.288 mol Q=n*Cp*(T2-T1) 1000=0.288*(1.003*28.95)*(T2-250) T2=369.58 K B) similarly at earth only moles will change n=(101.3*10^3)/(8.314*250) =48.73 moles T2=(1000/(48.73*1.003*28.95))+250 T2=250.7 ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.