A plane wall of thickness L= 4 cm has a thermal conductivity of k = 20 W/mK. A c
ID: 1855466 • Letter: A
Question
A plane wall of thickness L= 4 cm has a thermal conductivity of k = 20 W/mK. A chemical reaction takes place inside the wall resulting in a uniform heat generation at a rate of e(gen)=10^5 W/m^3. Sandwiched between the wall and an insulating layer is a film heater of negligible thickness that generates a heat flux q=16 kW/m^2. The opposite side of the wall is in contact with water at temperature T=40 degrees C. A thermocouple mounted on the surface of the wall in contact with the water reads Ts= 90 degrees C.
Explanation / Answer
FOLLOW THIS Given: *L= 15cm = .15m *K=2.0 + 0.0005*T [( w/m*K)] *T1= 150 C + 273 =K *T2= 50 C+ 273= K Heat rate is given by : q= K ( T1-T2) / L q=(2.0 + 0.0005*(T1-T2))/( .15m) q= 16.67 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.