A steel pipe 4 inches in outside diameter and having 0.226-inch wall thickness i
ID: 1855647 • Letter: A
Question
A steel pipe 4 inches in outside diameter and having 0.226-inch wall thickness is used to support a tank of water weighing 10,000 lb. The pipe is set vertically in a heavy, rigid concrete base, as shown in the figure. The pipe material is AISI 1060 cold-drawn steel with Su = 90,000 psi and Sy = 70,000 psi. A safety factor of 2 is desired. 1. Derive a design equation for the maximum safe height H above the ground level that should be used for this application. (Use the approximation I ?? D3t / 8) 2. Compute a numerical value for the maximum pipe height H. 3. Would compressive yielding be a problem in this design? Justify your answer.
Explanation / Answer
The above pipe does not fail in direct compression,hence compressive yielding can't be a problem in this design.But it can fail by the phenomenon called buckling. As the height of the pipe is increasing ,the critical buckling load is decreasing. P_cr = (pi^2)*E*I/L_eff^2 (L_eff) for a pipe that is fixed at both ends =0.5 H puttting the value in the first equation ,we get P_cr = 4*(pi^2)*E*I/H^2 H= 2*(pi)*square root(E*I/P_cr) I =? D3t / 8) (given) and the maximum value of the load could be the yield load putting the values,we get the H. 3. compressive yielding can't be a problem in this design
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.