A horse is lifting a 500 pound crate by moving to the right at a constant speed
ID: 1855770 • Letter: A
Question
A horse is lifting a 500 pound crate by moving to the right at a constant speed v0 = 3ft/s. Observing that B is fixed and letting h = 6ft and l= 14ft, determine the tension in the rope when the horizontal distance d between B and point A on the horse is 10 ft. The constant speed of the horse does not imply that the acceleration of the crate is zero.
Extra Notes to clarify picture: the height of the horse is h=6ft, Point B is the top pulley and it is fixed, Point A is on the horses neck, l=14 ft is the distance from the bottom to the top, and distance d=10 ft is from point B to point A horizontally or from the top pulley to the horses back(not the diagonal distance), the arrow above the horses head is V0=3 ft/sec.
Explanation / Answer
L rope = sqrt(d^2 + (l-h)^2)
only d changes in time
vrope = 1/2*(d^2 + (l-h)^2)^(-1/2) * 2 d v
vrope = d v*(d^2 + (l-h)^2)^(-1/2)
arope = v^2*(d^2 + (l-h)^2)^(-1/2) -1/2*(d^2 + (l-h)^2)^(-3/2)*2 d v
=v^2*(d^2 + (l-h)^2)^(-1/2)-d*v*(d^2 + (l-h)^2)^(-3/2)
= 3^2* (10^2 + 8^2)^(-1/2) - 10*3*(10^2+8^2)^(-3/2)
=0.688
free body diagram on weight
2 T - m g = m a
2 T - 500 = (500/32)*0.688
T=255.38 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.