The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage tha
ID: 1856258 • Letter: T
Question
The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage than what a wall socket provides. Therefore, a transformer is plugged into the wall socket and produces the necessary voltage for charging the batteries. The batteries are rated at 9.0 V, and a current of 207 mA is used to charge them. The wall socket provides a voltage of 120 V. (a) Determine the turns ratio of the transformer. Ns Np = (b) What is the current coming from the wall socket? Ip = (c) Find the average power delivered by the wall socket and the average power sent to the batteries. Pp = Ps =Explanation / Answer
a) Ns/Np= 9/120 b) 9*0.207=120*Ip, Ip = 15 mA Pp= 1.863 W Ps= 1.863 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.