A snap-on lid must fit on a cup. The metal cup outside diameter follows a normal
ID: 1856720 • Letter: A
Question
A snap-on lid must fit on a cup. The metal cup outside diameter follows a normal distribution with a mean of 3.000 in. and a standard deviation of 0.005 in. The inside diameter of the plastic lid also follows a normal distribution with a mean of 2.999 in. and a standard deviation of 0.006 in. Estimate the percentage of cups that will fail to function properly if a cup-lid clearance of more than 0.003 will leak and an interference of less than - 0.010 will not fit (the plastic lid will stretch to some extent).Explanation / Answer
difference in mean = 3.000 -2.999 = 0.001
difference in diameters should be between : 0.003 tp 0.010
max outer dia = 3.000 +y0.005
min inner diameter = 2.999 - a0.006
3.000 +a0.005 - 2.999 +a0.006 =0.003
a = 0.18
min outer dia = 3 -b0.005
max inner dia = 2.999 +b0.006
3 - b0.005 -2.999 -b0.006 = -0.010
b = 1
percentage defects = 1.18
(might be i misinterpreted)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.