PLEASE SHOW ALL WORK TO RECEIVE 5 STARS Consider a small simple Rankine Power cy
ID: 1857792 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW ALL WORK TO RECEIVE 5 STARS
Explanation / Answer
power output from electric generator = 600KW
efficiency of generator = 90%
therefore output from turbine = 12000/19 KW
a) State of steam leaving the turbine:
dryness fraction = x = 0.95 and pressure = P2 = 2 psia.
Now, from steam table
therefore
h2 = 2357.6 KJ/Kg and
s2 = 7.3056 KJ/Kg-K
State of steam entering the turbine:
s1 = s2 = 7.3056 KJ/Kg-K and P1 = 1250 psia
From steam table:
h1 = 3927 KJ/Kg
power output from turbine = h1 - h2 = (3927 - 2357.6)KJ/Kg = 1569.4 KJ/Kg
But, the net power output from turbine = 12000/19 KW
therefore m*1569.4 = 12000/19
mass flow rate = m = 0.4024 Kg/sec = 3193.7 lb/hr
b) Total cost = 1.25*3412*100*3600/100000 = 180.63
c) outlet state of steam from condenser:
P3 = 2 psia (saturated).
h3 = 218.69 KJ/Kg
heat rejected = m*(h2 - h3) = 860.69 KJ/sec = 816 btu/hr
d) m'CdT (= heat absorbed by cooling water) = 860.69 (= heat rejected by condenser)
where m' = mass flow rate of cooling water
100F = 37.77 C
85F = 29.44 C
m'*4200*8.33 = 860.69 = 0.025 K/sec = 1476 g/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.