The drag force, F drag , experienced by a car due to air resistance may be repre
ID: 1858015 • Letter: T
Question
The drag force, Fdrag, experienced by a car due to air resistance may be represented as,
Fdrag = Cd A r V2
Where Cd is the drag coefficient, A is the frontal area of the car, V is the velocity of the car and r is the density of air.
A 4x4 MPV has a drag coefficient, Cd=0.4 and frontal area A=4 m2. If the MPV travels at a constant speed of 80 km/hr for 30 minutes, then { ? } MJ of energy will be used to overcome the air drag.
Assume the air is at a temperature of 290 K and a pressure of 100 kPa. The gas constant for air is equal to 287 J/kg K.
Show work please
Explanation / Answer
density=p/RT=100*10^3/287*290=1.2014
F(drag)=0.4*4*1.2014*(22.22)^2=949.13 N
distance covered,s=22.22*30*60=39996 m
energy=F*S=37.96MJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.