When a satellite is launched, its orbital radius is usually determined far in ad
ID: 1858763 • Letter: W
Question
When a satellite is launched, its orbital radius is usually determined far in advance because the amount of energy required to change its orbit is large. How much work, W , would a rocket thruster on a satellite of mass m = 720 kg need to do to change the satellite's orbital radius from r1 = 2.48×107 to r2 = 4.31×107 ? (Part C figure) The Earth's radius is R earth = 6.37×106 . Assume that both orbits are circular.
Express your answer numerically in joules to three significant figures.
Answer in Joules.
Explanation / Answer
work = GMm(1/(2.5*10^7) - 1/(4.42*10^7)) = 5.2*10^9 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.