The power shaft shown in the figure 2 is subjected to torsion 350 in-lb between
ID: 1859028 • Letter: T
Question
The power shaft shown in the figure 2 is subjected to torsion 350 in-lb between segment B and C at point C there is a concentrated load of 275 lb. The length of the shaft is L = 7.5 in. The distance between A and C is La = 2.25 in Ld=4.75 in. The diameter of the shaft d = 0.75 in. The material is 31400 OQT 700. Determine the design factor of based on Modified Goodman Theory or ASME Ecliptic theory. If the power shaft shown in Figure 2 rotates at 1850 rpm, specify the suitable bearings to support the shaft at A and B. Assume both bearings have a design life of 2450 hoursExplanation / Answer
Life L10=(10^6/(60n))*(Cr/Pr)^3*h
where n is no. of revolutions in rpm
L10 is the life for the bearings to sustain 10^6 revolutions (90% reliability, that is 90% of the bearings do not fail)
Use it to be 10^6.
Cr= Basic Dynamic load ratings, charts are available for it, through which you can choose which bearing is to be used.
Pr=X.Fr+Y.Fa
where Fr= radial load
Fa= axial load
here Fa=0 and X=1
hence Pr=Fr
h=2450 hrs..
substitute to get the answer, Cr choose it from tables,
sorry could not find the Cr values for you as the time is about to get over.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.