4.21 Initially, an insulated rigid tank contains 2.31 kg of water at 278.5 celsi
ID: 1860199 • Letter: 4
Question
4.21 Initially, an insulated rigid tank contains 2.31 kg of water at 278.5 celsius and 1 MPa.
A heater in the wall of the tank maintains the wall temperature at 600 celsius.
After a period of time, the pressure in the tamk rises to 1.5 MPa.
Determine the total entropy generation (kJ/K) during this process.
Mass*(s2-s1)
HOW DO YOU GET THESE
PLEASE SHOW WORK PLEASE work It out
Answer : 0.33412
https://highered.mcgraw-hill.com/sites/dl/free/0073529214/395307/appdxs1_2.pdf
PLEASE SHOW ALL WORK INTERPOLATION AND
HOW TO GET ALL NUMBERS NEEDED thankyou so much
Please use these tables and state which ones used thanks much
Explanation / Answer
State 1
at T = 278.5 the saturated pressure is 6378KPa but given pressure is 1000KPa so the state is superheated
At 1000KPa from properties tables
T = 250 s =6.9246 and
T = 300 s = 7.1228
Now we need to find
at T = 278.5 what is s
By interpolating(equating the slopes)
(s-7.1228)/(7.1228-6.9246 ) = (278.5-300 )/(300 -250)
s = 7.1228 + (7.1228-6.9246 ) (278.5-300 )/50
s = 7.0376
At T =600 and P =1500 KPa the state is superheated
At T = 600 from properties tables
P =1400 Kpa s = 7.8710
P =1600 KPa s = 7.8080
P = 1500Kpa s = ?
s = 7.8395
Total entropy generation
S = m*(s2 -s1)
S = 2.31*(7.8395-7.0376) = 1.8524 KJ/K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.