4.11 Initially, an insulated rigid tank contains 3.269 kg of water at 259.7 cels
ID: 1860246 • Letter: 4
Question
4.11 Initially, an insulated rigid tank contains 3.269 kg of water at 259.7 celsius and 1 MPa.
A heater in the wall of the tank maintains the wall temperature at 600 celsius.
After a period of time, the pressure in the tank rises to 1.5 MPa.
Determine the total heat transfer (kJ) to the water in the tank.
Use specific heats from tables for water.
Answer: 1,331.6
https://highered.mcgraw-hill.com/sites/dl/free/0073529214/395307/appdxs1_2.pdf
PLEASE SHOW ALL WORK INTERPOLATION AND
HOW TO GET ALL NUMBERS NEEDED thankyou so much
Please use these tables and state which ones used thanks much
Explanation / Answer
moles of water = 3.269 * 1000/18 = 181.61 moles This is a constant volume process as the tank is rigid. Since water is in gaseous phase (as temperature > 100 celsius), we can use ideal gas equation PV = nRT V = nRT/P = 181.61*8.314*259.7/(1*10^6) = 0.392 m^3 again, final temperature, T_f = PV/nR = 1.5*10^(6) *0.392/(181.61*8.314) = 389.43 celsius Therefore, heat transferred = m* C_v * (delta T) = 3.269* 1.4108*(389.43 - 259.70) = 1331.6 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.