A car, shown in Figure P1.44, weighing 3000 lb tows a single axle two-wheel trai
ID: 1860514 • Letter: A
Question
A car, shown in Figure P1.44, weighing 3000 lb tows a single axle two-wheel trailer
weighing 1500 lb at 60 mph. There are no brakes on the trailer, and the car, which
by itself can decelerate at 0.7g, produces the entire braking force. Determine the
force applied to slow the car and trailer. Determine the deceleration of the car and
the attached trailer. How far do the car and trailer travel in slowing to a stop? How
many seconds does it take to stop?
A car, shown in Figure P1.44, weighing 3000 lb tows a single axle two-wheel trailer weighing 1500 lb at 60 mph. There are no brakes on the trailer, and the car, which by itself can decelerate at 0.7g, produces the entire braking force. Determine the force applied to slow the car and trailer. Determine the deceleration of the car and the attached trailer. How far do the car and trailer travel in slowing to a stop? How many seconds does it take to stop?Explanation / Answer
speed = 60 mph = 88 ft/sec
retardation = 0.7 g = 0.7 * 32.2 = 22.54 ft/sec2
total mass = 3000 + 1500 = 4500 lb
given car's self retardation = 0.7 g = 22.54 ft/sec2
so retardation force by car = mass * aceelration = 22.54 * 3000 = 67620
now force will be same ...
so rertardation of car with the traileer = force / total mass = 67620 / 4500 = 15.0267 lb ft/sec2 = 15.0267/32.2 g = 0.467 g
b) initial speed (u) = 60 mph = 88 ft/sec
retardation (a)= -15.0267 lb ft/sec2
final speed (v) = 0
v^2 = u^2 + 2 * a * s
so.. 0 = 88^2 - 2 * 15.0267* s
so.. distance travelled = s = 257.675 ft
c) v = u + a * t
0 = 88 - 15.0267 * t
so time = t = 5.856 secs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.