A flywheel 500mm in diameter is brought uniformly from rest to a speed of 300 rp
ID: 1861128 • Letter: A
Question
A flywheel 500mm in diameter is brought uniformly from rest to a speed of 300 rpm in 20s. Find the velocity and acceleration of a point on the rim 2 seconds after starting from rest.
i have to use these formulas
1.) s = Vot+1/2at^2
2.) V = Vo +at
3.) V^2 = Vo^2 + 2as
s is displacement
Vo is final velocity
V is initial velocity
a = constant acceleration
t = time
OR
Rotational theta = theta0 + omega0t + 1/2alphat2 omega = omega0 +alphat omega2 = omega +2alpha theta Vt = r omega s=r theta at = ralpha an=v2/r or an = omega2 r
Explanation / Answer
r = radius =0.5/2 = 0.25 m
w = angular velocity =200rpm = 200*2*3.14/60 =31.4 rad/s
V = velocity = r*w =7.85 m/s
angular acceleartion = W/time = 31.4/20 =1.57 rad/s
at = tangential acceleration = r*angular acceleartion =0.39 m/s^2
ar = radial acceleration = V^2/r = 246.5 m/s^2
A = total acceleration =[at^2+ar^2]^0.5 =246.49 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.