The pressure at the top of the tube is approximately 0.2 Pa; the specific gravit
ID: 1861190 • Letter: T
Question
The pressure at the top of the tube is approximately 0.2 Pa; the specific gravity of the liquid is 13.6, and the liquid in the tube rises 29.0 inches above the liquid in the pan
Explanation / Answer
1 pa= 7.5e-3 mm of hg => 0.2 pa = 1.5e-3 mm of hg 1 inches = 25.4 mm => 29 inches = 736.6 mm clearly 13.6 is thye specific gravity of mercury hence pressure = 736.6 mm of hg as pressure at the top of tube is 0.2 pa hence total pressure = 736.6 + 1.5e-3 = 736.615 mm of hg pressure = 736.6 mm of hg approx = 98.32 kPa as the measured pressure is quite high hence the effect of pressure on top of tube is negligible
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.