A flat plate is sliding at a constant velocity of 5 m/s on a large horizontal ta
ID: 1861224 • Letter: A
Question
A flat plate is sliding at a constant velocity of 5 m/s on a large horizontal table. A thin layer of oil (of absolute viscosity = 0.40 N-s/m2) separates the plate from the table. To limit the shear stress in the oil layer to 1 kPa, what must the thickness of the oil film be (mm)?
A flat plate is sliding at a constant velocity of 5 m/s on a large horizontal table. A thin layer of oil (of absolute viscosity = 0.40 N-s/m2) separates the plate from the table. To limit the shear stress in the oil layer to 1 kPa, what must the thickness of the oil film be (mm)?Explanation / Answer
shear stress tou=mu*du/dy dy=mu*du/tou = 0.40*(5-0)/1000 (from no slip condition, the layer in touch with th table will have 0 velocity hence change in velocity du=(5-0) = 2*10^3 m = 2mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.