A container initially at 323 K is heated to a final temperature of 573 K. If the
ID: 1861389 • Letter: A
Question
A container initially at 323 K is heated to a final temperature of 573 K. If the device contains a mixture of nitrogen and oxygen along with other minor products is approximated as "lab air," and frictional effects are neglected.
(a) if the system is in a rigid container, how much heat and work are required assuming the container is V = 0.05 m^3 and the initial pressure is 450 kPa for the most efficient manner of heating? Assume constant Cv, Cp and R
(b) suppose the cntainer has one wall which is able to expand (no movement restriction) what is the increase in the heat needed to accomplish the process? Use Po & Vo from part a.
(c) if the sliding container from b is placed in an environment at 450 kPa & 298 K what is the final volume, temperature & pressure of the containers contents?
Explanation / Answer
a)
mass of gas=P1V1/RT1=(450*10^30.05)/(287*323)=243 gm
Cv=kR/k-1=287/0.4=717.5J/K
Heat required=mCv(T2-T1)=0.243*717.5*(573-323)=43588.125 J
Work done=0 (No Volume Change)
b)
Cp=kR/k-1=1.4*287/0.4=1004.5 J/K
Heat required=mCv(T2-T1)=0.243*1004.5*(573-323)=61023.375 J
c)
Final Temperature= 298K
Final Pressure=450 kPa
Final Volume=P/mRT=450/(0.243*287*298)=0.0216 m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.