The spring of modulus k = 720 N/m is stretched a distance ? = 54 mm when the mec
ID: 1861716 • Letter: T
Question
The spring of modulus k = 720 N/m is stretched a distance ? = 54 mm when the mechanism is in the position shown.
(a) Calculate the force Pmin required to initiate rotation about the hinge axis BC, and determine the correspoinding magnitudes of the bearing forces which are perpendicular to BC.
(b) What is the normal reaction force at D if P = Pmin/2 ?
Explanation / Answer
A) 720*0.054*0.040 =P *0.136 , hence p =11.435 N
==================================
B) normal force is zero
C) normal force is zero
===================================
D)
Nd*0.092 +5.718*0.136 =720*0.054*0.040=1.5552
Nd*0.092 +5.718*0.136 =1.5552
Nd =1.5552/0.8656 =1.8N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.