Tank A ha a volume of 0.15 m^3 and contains dry, saturated water vapor at 200 C.
ID: 1861869 • Letter: T
Question
Tank A ha a volume of 0.15 m^3 and contains dry, saturated water vapor at 200 C. A frictionless piston initially rests at the bottom of cylinder B When the valve is opened, water vapor flows slowly into cylinder B. THe piston mass is such that a pressure of 0.3 MPa in cylinder B is required to raise the piston. THe process ends when the pressure in tank A has fallen to 0.3 MPa. During this process heat transfer with the surroundings keep the temperature of the water on each side always at 200 C. Determine the heat transfer (kJ).
Answer: 483.9 kJ
Explanation / Answer
as temperature of both tanks are same ,there is no change in internal energy i.e dU =0;
=>Q =workdone;
work done =integral(PdV) =integral(nRT*dV/V)
as per standard table P at T=200C is 1554.9kPa
now as T remains constant ,PV is also constant =>nRT =PV =1554900*0.15 =233235J
work done = 233235 ln(V2/V1) =233235*(ln(P1/P2) =233235*1.6453 = 383.7kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.