Consider two reversible refrigerators operating in series. The first refrigerato
ID: 1862200 • Letter: C
Question
Consider two reversible refrigerators operating in series. The first refrigerator removes
heat at the rate of 250 kW from a space to be maintained at -23C and rejects heat to an
intermediate temperature reservoir. The second refrigerator removes the heat received by
the intermediate temperature reservoir and rejects heat to the ambient reservoir at 27C.
Coefficient of performance of the second refrigerator is 80% of the first refrigerator.
(a) Determine the temperature (C) of the intermediate reservoir.
(b) Calculate the total power (kW) required to operate both the refrigerators.
(c) What is the rate of heat transfer (kW) for the ambient reservoir?
SOME ANSWERS ARE ATTACHED BUT NEED PROCEDURE
Answer: (a) Not attached; (b) 50 kW; (c) 300 kW, heat transfer into the reservoir
Explanation / Answer
Let T1(cooling space temperature)= -23+273=250K
T2=temperature of second reservoir
T3 (ambient temperature)= 27+273=300K
Heat removal rate by primary refrigerator (Q1)=250kW
COP1=T1/(T2-T1)=250/(T2-250)
and COP2=T2/(T3-T2)=T2/(300-T2)
according to question COP2=0.80*COP1
T2/(300-T2)= 0.80*250/(T2-250)
on solving this equation we get T2=271.22K= -1.77 C
so COP1=250/(271.22-250)=11.78
COP2=271.22/(300-271.22)=9.42
Now for primary Refrigerator
COP1=Q1/W1
11.78=250/W1
W1=21.22kW
Now heat removal rate by secondary refrigerator(Q2)=Q1+W!=250+21.22=271.22 kW
COP2=Q2/W2
9.42=271.22/W2
W2=28.79kW
Hence
(a)Temperature of intermidiate reservoir(T2)= -1.77 C
(b)Total power required to operate both refrigerator= W1+W2=21.22+28.79=50.01kW
(c)rate of heat transfer for the ambient reservoir= Q2+W2=271.22+28.79=300.01 kW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.