Determine the weight and cost of prepeg required to produce a hollow composite t
ID: 1862214 • Letter: D
Question
Determine the weight and cost of prepeg required to produce a hollow composite tube (Outside Diameter = 50mm, wall thickness = 5mm and, length = 4m) if it contains 60 volume percent AS-4 carbon fibers (at $60/Kg) in an epoxy matrix (at $8kg). The tube is manufactured by wrapping the prepeg around a mandrel, and the cost of prepreggings is $70/kg.
Hints: Find the volume of tube, Find Carbon Fiber and epoxy density from internet, Calculate composite density using fiber volume fraction equation Pc=PfVf+(1-Vf)Pm, Total Cost = Cost AS-4 + Cost Epoxy + Cost of Fabrication.
Explanation / Answer
volume of the tube = pi*(25-20)^2 * 4 * 10^-6 m^3 = 0.00031415926 m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.