Could you please show work ? thanks A spring-loaded mechanism projects a 2kg blo
ID: 1862971 • Letter: C
Question
Could you please show work ?
thanks
Explanation / Answer
(a) block will have max velocity when system will have no potential energy
1/2kx^2=1/2mv^2 + f*x
friction force,f=0.2mg=3.924 N
v^2=(250*(0.2)^2 -2*3.924*0.2)/2
v=2.053 m/sec
(b) at rest all energy will be used by friction
1/2kx^2=f*s
s=(250*0.2^2)/(2*3.924)=1.274m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.