The body consists of a uniform slender bar and a uniform disk, each of mass m /2
ID: 1863003 • Letter: T
Question
The body consists of a uniform slender bar and a uniform disk, each of mass m/2. It rests on a smooth surface. Determine the angular acceleration a and the acceleration of the mass center of the body when the force P= 6N is applied as shown. The value of the mass m of the entire body is 1.2 kg.
The body consists of a uniform slender bar and a uniform disk, each of mass m/2. It rests on a smooth surface. Determine the angular acceleration a and the acceleration of the mass center of the body when the force P= 6N is applied as shown. The value of the mass m of the entire body is 1.2 kg.Explanation / Answer
a) acceleration = P/(2*m/2) = 6/1.2 = 5 m/sec^2.
b) The centre of mass of the system lies at 425 mm from the point where force is applied.
Moment of inertia of the system about the centre of mass = [ {m*L^2 /24}+{m*0.175^2 / 2} ] + [ {m*R^2 / 4}+{m*0.175^2 / 2} ]
==) I = 1.2 * [ 0.25/24 + 0.01/4 + 0.175^2 ] = 0.05225 kg.m^2
==) angular acceleration = torque / I = 6 * 0.425 / 0.05225 = 48.803 rad/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.