Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A steam engine based on a turbine is shown. The boiler tank has a volume of 200

ID: 1863161 • Letter: A

Question

A steam engine based on a turbine is shown.  The boiler tank has a volume of 200 L and initially contains saturated liquid with a very small amount of vapor at 200 kPa.  Heat is now added by the burner.  The pressure regulator, which keeps the pressure constant, does not open before the boiler pressure reaches 800 kPa.  The saturated vapor enters the turbine at 800 kpa and is discharged to the atmosphere as saturated vapor at 200 kpa.  The burner is turned off when no more liquid is present in the boiler. Find the total turbine work and the total heat transfer to the boiler for this process.

eat transfer to the boiler for this process.

A steam engine based on a turbines is shown.The boiler tank has a volume of 200 L and initially contains saturated liquied with a very small amount of vapor at 200 kpa.Heat is now added by the burner.The pressure regulator,which keeps the presure constant,does not open befire the boiler pressure reaches 800 kpa.The saturated vapor enters the turbine at 800kpa and is discharged ti the atmosphere as saturated vapor at 200kpa.The burner is turned off when no more liquid is present in the boiler.Find the total turbine work and the total heat transfer to the boiler fir this process.

Explanation / Answer

From steam tables, at 800 kPa we get h_g = 2770 kJ/kg

From steam tables, at 200 kPa we get h_g = 2710 kJ/kg

From steam tables, at 200 kPa we get h_f = 505 kJ/kg, v_f = 0.00106 m^3 /kg


Mass flow = V/v_f

m = 0.2 / 0.00106

m = 188.68 kg


Turbine work = 188.68*(2770 - 2710) = 11320.75 kJ

Heat transfer to boiler = 188.68*(2770 - 505) = 427360.2 kJ



Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote