Two boxes one with mass m1= 4 kg and the other with mass m2= 6 kg, sit on a hori
ID: 1863694 • Letter: T
Question
Two boxes one with mass m1= 4 kg and the other with mass m2= 6 kg, sit on a horizontal surface, connected by a massless rope. A person pulls horizontally on the 6 kg box by a force that gives the two boxes an acceleration of 0.3 m/s^2. The coefficient of kinetic friction between m1 and the surface equals 0.25 and that between the m2 and surface equals 0.15. A. Draw a free body diagram for each box. B. Find the friction force for each box. C. Find the tension on the rope. D. Find the applied force F.
Explanation / Answer
(A) Draw the free body diagram by yourself. It is very easy. Follow the following procedure -
T = Tension in the rope connecting mass m1 and m2.
F = Applied force.
mu1 = coefficient of kinetic friction between m1 and the surface.
mu2 = coefficient of kinetic friction between m2 and the surface.
Now take the mass m2 -
Applied force F will act in the right direction(--------------------->).
Frictional force mu2*m2*g in the left direction(<-----------)
Tension T in the left direction (<-----------------------)
Acceleration of the block in the right direction (-------------------->).
Repeat the same for the box m1, except T in the right direction.
(B) Frictional force on m1 = mu1*m1*g = 0.25*4*9.81 = 9.81 N
Frictional force on m2 = mu2*m2*g = 0.15*6*9.81 = 8.83 N
(C) Total frictional force of the two boxes = 9.81 + 8.83 = 18.64 N
For box m1 -
T - mu1*m1*g = m1*a
=> T - 9.81 = 4*0.3 = 1.2
=> T = 1.2+9.81 = 11.01 N
(D) Take the case of box m2 -
F - T - mu2*m2*g = m2*a
=> F - 11.01 - 8.83 = 6*0.3 = 1.8
=> F = 1.8 + 11.01 + 8.83 = 21.64 N.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.