A ship’s compass is mistakenly placed 8.35 cm away from a wire carrying a curren
ID: 1863705 • Letter: A
Question
A ship’s compass is mistakenly placed 8.35 cm away from a wire carrying a current of 8.25A. f) What is the strength of the wire’s magnetic field on the compass? Use the equation: ?? = ??°?? ?????? g) The strength of the Earth’s magnetic field is 5.20 x 10-5T. How far from the wire must the compass be mounted so that it only experiences a magnetic field of 5.20 x 10-7T (1/100 of the magnetic field of the earth) due to the wire? (3 points) Rearrange the equation to solve for R and fill in your new value for magnetic field.
Explanation / Answer
the equation for magnetic field due to current carrying wire is
B = uo I/ 2 pi R
= 4 pi * 10^-7 ( 8.25)/2 pi ( 8.35 * 10^-2)
=19.76 * 10^-6 T
(b)
B = uo I/ 2 pi R
R = uo I/ 2 pi B
= 4 pi * 10^-7 ( 8.25)/2 pi ( 5.2 * 10^-7)
=3.17 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.