WleyPLUS WileyPLUS: MywileyPLUS I Help I Contact Us 1 Lo GENERAL ANALYTICAL PHYS
ID: 1863759 • Letter: W
Question
WleyPLUS WileyPLUS: MywileyPLUS I Help I Contact Us 1 Lo GENERAL ANALYTICAL PHYSICS (PHYS 211 & 2 Halliday, Fundamentals of Physics, 10e Assignment Gradebook ORION Downloadable eTextbook ent FULL SCREEN PRINTER VERSION !4BACK Chapter 22, Problem 049 A block with a mass of 13.6 g and a charge of +1.95 x 105 C is placed in an electric field with x component Ex -3.69 10 N/?, y component E,--588 N/C, and z component Ez-0. (a) what is the magnitude of the electrostatic free on the block and (b) what angle does that force make with the positive x direction? If the block is released from rest at the origin at time t-0 what are its (e) x and (d) y coordinates at t4.24 s? (a) Number (b) Number (e) Number (d) Number Units Question Attempts: 0 of 7 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER c1 202018 3he ley&.Is A Rghts Reverved. A Division of 2ahn Wiley& Sons.Inc MacBook Air esc 2 4Explanation / Answer
Part A)
AThe magnitude of Electric field value
E^2 = (3690)^2 + (588)^2
E = 3736.55 N/C
Then apply F = qE
F = (1.95 X 10^-5)(3736.55)
F = .07286 N
Part B)
Fx = (1.95 X 10^-5)(3690) = 0.071955
Fy = (1.95 X 10^-5)(-588) = -0.011466
The angle is found using the tangent function
tan (angle) = -0.011466/0.071955
angle = -9.054 degreres (below positive x axis)
Part C)
x component of force
Fx = (1.95 X 10^-5)(3690) = 0.071955
y component of force
Fy = (1.95 X 10^-5)(-588) = -0.011466
F = ma
For x direction (.071955) = (.0136)(a)
a = 5.29 m/s^2
d = vt + .5at^2
d = (0) + (.5)(5.29)(4.24)^2
x location = 47.558 m
Part D)
For the y direction
(-.011466) = (.0136)(a)
a = -0.843 m/s^2
d = vt + .5at^2
d = (0) - (.5)(0.843)(4.24)^2
y location = -7.57835 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.