Chapter 11, Problem 017 A yo-yo has a rotational inertia of 844 g-cm* and a mass
ID: 1863867 • Letter: C
Question
Chapter 11, Problem 017 A yo-yo has a rotational inertia of 844 g-cm* and a mass of 106 g. Its axle radius is 2.92 mm, and its string is 123 cm long. The yo-yo rolls from rest down to the end of the string. (a) What is the magnitude of its linear acceleration? (b) How long does it take to reach the end of the string? As it reaches the end of the string, what are its (c) linear speed, (d) translational kinetic energy, (e) rotational kinetic energy, and (f) angular speed? (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number (e) Number (f) Number Units Units Units Units Units UnitsExplanation / Answer
a) Linear acceleration, a = g[1 - I/(mr^2 + I)] = 981[1 - 844/(106*0.292^2+ 844)] = 10.39 cm/sec^2
b) t = ?[2L/a] = ?[2*123/10.39] = 4.86 sec
c) Vmax = a*t = 50.547 cm/sec
d) Et = 0.5m*Vmax^2 = 0.0135 J
f) wmax = Vmax/r = 0.50547/0.0029 = 174.3 rad/sec
e) rotational KE = 0.5 x 844 x (50.547/0.292)^2 = 1.26 x 10^7 ergs = 1.26 J
Comment in case any doubt, please rate my answer ...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.