58 Chapter 3 Falling Objects and Projectile Motion c. How much time is required
ID: 1863969 • Letter: 5
Question
58 Chapter 3 Falling Objects and Projectile Motion c. How much time is required for the ball to reach home SP4. A cannon is fired over level ground at an angle of 30 to the horizontal. The initial velocity of the cannonball is 400 m/s, but because the cannon is fired at an angle, the vertical com- ponent of the velocity is 200 m/s and the horizontal compo- plate? d. If the ball is launched horizontally, how far does the ball drop in this time, ignoring the effects of spin? nent is 346 m/s. SP6. An archeologist is running at 7 m/s with her hands out- stretched above her head (1.95 m from feet to fingertips) while being chased by a tiger. She runs exactly horizontally off the edge of a chasm and attempts to grab onto the oppo- a. How long is the cannonball in the air? (Use g 10 m/s? and the fact that the total time of flight is twice the time required to reach the high point.) How far does the cannonball travel horizontally? b. site side. c. Repeat these calculations, assuming that the cannon was fired at a 60P angle to the horizontal, resulting in a verti- cal component of velocity of 346 m/s and a horizontal component of 200 m/s. How does the distance traveled a. If the chasm is 4.55 meters wide, how long does she b. During this time, what distance has she fallen vertically take to cover this distance? (use g 10 m/s2)? her fingertips fall? (Use + to in compare to the earlier result? SP5. A good pitcher can throw a baseball at a speed of 90 MPH. The pitcher's mound is approximately 60 ft from home plate c. How far above or below the edge of the opposite side do dicate distances above the edge and - to indicate distances below the edge.) a. What is the speed in m/s? b. What is the distance to home plate in meters? home experiments and observationsExplanation / Answer
A. Time of flight
T= 2*u sin x/g
T= 2* 400* sin 30/ 9.8
T= 40.816 s
-------------
B.
Horizontal distance= UxT
= 346* 40.816
= 14122.45 m
--------------
C.
Time of flight
T= 2*400* sin 60/ 9.8
= 70.7 s
Horizontal distance
= UxT
= 200* 70.7
= 14122.45 m
-----------------
Comment in case any doubt..goodluck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.