The ammonia molecule (NH3) has a dipole moment of 5.0×10?30C?m. Ammonia molecule
ID: 1864801 • Letter: T
Question
The ammonia molecule (NH3) has a dipole moment of 5.0×10?30C?m. Ammonia molecules in the gas phase are placed in a uniform electric field E? with magnitude 1.1×106 N/C.
1- What is the change in electric potential energy when the dipole moment of a molecule changes its orientation with respect to E? from parallel to perpendicular?
Express your answer using two significant figures. (in J)
2- At what absolute temperature T is the average translational kinetic energy 32kT of a molecule equal to the change in potential energy calculated in part (a)? (Note: Above this temperature, thermal agitation prevents the dipoles from aligning with the electric field.)
Express your answer using two significant figures. (in K)
Explanation / Answer
Step1
Given data
dipole moment P = 5*10^-30 C.m
electric field is E = 1.1*10^6 N/C
1.
step2
change in electric potential energy when the dipole moment of a molecule changes its orientation with respect to E , dU = ?
here as the dipole is in electric field and torque will acts on it
torque acting T = P X E
T = P*E sin theta
theta is the angle between E and P = 90 degrees
T = 5*10^-30*1.1*10^6 = 5.5*10^-24 N.m
we know that the change in potential energy is equal to dU = P.E = P*E cos theta
Step3
The change in electric potential energy is
dU = -P*E = P*E cos theta
dU = 5.5*10^-24 cJ
2. the average translational kinetic energy is k.e = (3/2)kT
here the energy is 5.5*10^-24 = (3/2)1.38*10^-23 *T
T = 0.2657 k
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.