A centrifuge rotor rotating at 9500 rpm is shut off and is eventually brought un
ID: 1865260 • Letter: A
Question
A centrifuge rotor rotating at 9500 rpm is shut off and is eventually brought uniformly to rest by a frictional torque of 1.81 m?N . Part A If the mass of the rotor is 4.01 kg and it can be approximated as a solid cylinder of radius 0.0630 m , through how many revolutions will the rotor turn before coming to rest? Express your answer to three significant figures. N = nothing revolutions Request Answer Part B How long will it take? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. t =
Explanation / Answer
here,
intial angular speed , w0 = 9500rpm = 994.3 rad/s
mass , m = 4.01 kg
radius ,r = 0.063 m
torque = 1.81 mN = 0.00181 N
let the magnitude of angular accelration be alpha
equating the torque
I * alpha = T
0.5 * m * r^2 * alpha = T
0.5 * 4.01 * 0.063^2 * alpha = 0.00181
alpha = 0.23 rad/s^2
a)
the angle covered , theta = w0^2 /2alpha
theta = 994.3^2 /(2 * 0.23)
theta = 2.17 * 10^6 rad
the number of revolution , N = theta /2pi
N = 2.17 * 10^6 /( 2*pi)
N = 3.46 * 10^5 revolutions
b)
let the time taken be t
0 = w0 + alpha * t
0 = 994.3 - 0.23 * t
t = 4323 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.