Assume that an MX missile goes from rest to a suborbital velocity of 7.50 km/s i
ID: 1865386 • Letter: A
Question
Assume that an MX missile goes from rest to a suborbital velocity of 7.50 km/s in 30.0 s (the actual speed and time are classified). What is its average acceleration in m/s2? _____m/s2What is its average acceleration in multiples of g? ______g
ROUND ALL CALCULATIONS TO THE FOURTH DECIMAL PLACE!!!! Assume that an MX missile goes from rest to a suborbital velocity of 7.50 km/s in 30.0 s (the actual speed and time are classified). What is its average acceleration in m/s2? _____m/s2
What is its average acceleration in multiples of g? ______g
ROUND ALL CALCULATIONS TO THE FOURTH DECIMAL PLACE!!!!
What is its average acceleration in multiples of g? ______g
What is its average acceleration in multiples of g? ______g
ROUND ALL CALCULATIONS TO THE FOURTH DECIMAL PLACE!!!!
Explanation / Answer
average accleration = v / t
= 7500 / 30
= 250 m/s2
in terms of g = 250 / 9.8
= 25.5 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.