Two insulating spheres have radii 0.300 cm and 0.500 cm, masses 0.500 kg and 0.7
ID: 1865714 • Letter: T
Question
Two insulating spheres have radii 0.300 cm and 0.500 cm, masses 0.500 kg and 0.700 kg, and uniformly distributed charges of -2.00 µC and 2.50 µC. They are released from rest when their centers are separated by 1.00 m.
(a) How fast will each be moving when they collide? (Hint: Consider conservation of energy and of linear momentum.)
? m/s (lighter sphere)
? m/s (heavier sphere)
(b) If the spheres were conductors, would the speeds be greater or less than those calculated in part (a)? (Note: Assume a reference level of potential V = 0 at r = ?.)
less than ?
greater ?
the same?
Explanation / Answer
given
Two insulating spheres have radii
r1 = 0.300 cm = 0.3 X 10-2 m
and 0.500 cm = r2 = 0.5 X 10-2 m
m1 = 0.500 kg
m2 = 0.700 kg
distributed charges of
q1 = - 2.00 µC
and
q2 = 2.50 µC
d = separated by 1.00 m.
a )
using conservation of momentum
0 - k q1 q2 / d = 1/2 m1 v12 + 1/2 m2 v22 - k q1 q2 / ( r1 + r2 )
so re-writing for v1 , we get
v1 = [ 2 k m2 q1 q2 ( (1/r1 + r2 ) - (1/d)) / (m1 ( m1 + m2 )) ]1/2
=[ 2 X 9 X 109 X 0.7 X 2 X 10-6 X 2.5 X 10-6 X ((1/0.0003 + 0.005) - (1/1)) /(0.5 ( 0.5 + 0.7 )) ]1/2
= 4.41 m/sec
and then
m1 v1 = m 2 v2
v2 = ( m1 / m2 ) v1
= ( 0.5 / 0.7 ) X 4.41
= 3.15 m/sec
b )
when just the masses are in touch , then the effective distance between charges is lessthan
( r1 + r2 ) and the spheres can moves greater than calculated in part (a) .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.