PLEASE SHOW ALL WORK CLEARLY. AND IF POSSIBLE EXPLAIN EVERY STEP OF THE WAY THER
ID: 1866818 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW ALL WORK CLEARLY. AND IF POSSIBLE EXPLAIN EVERY STEP OF THE WAY THERE AND THE REASONING BEHIND THE PROCEDURE. THANK YOU!!!!!!!
DAta for question 1 can be found below
Problem 2: (50 points) in the intersection presented in problem 1, at 8:00 in the morning, intersection B is completely locked creating a long queue in east-west direction. At 08:10 the length of queue created due to traffic in intersection B goes upto 0.5 miles upstream of intersection A. At 08:10 the intersection B starts clearing up and light for west to east direction turns to green 1 mile Queue Length 0.5 mile End of queue at 08:10 If the cycle length for intersection B and A is 90 seconds and the duration of green west-east direction is 60 seconds, yellow time for all directions is zero At what time the queue behind intersection A, created by the congestion in intersection B will clear up? How many shockwaves you would expect for the time [08:10 to 08:20]? Please explain narratively and quantitatively as well What is the speed of shockwave? Assumptions - Flow rates are the same as the rates in problem 1. ( Just use average flow rates in the computations and don't need to use 90 percent anymore) Assume a triangle fundamental diagram o For both intersections jam density is 140 veh/mile/lane o Critical density is 30 veh/mile/lane o Free flow speed is 60 mph Number of lanes in the east-west direction is 2 - Length of vehicle: 20 ft. - Spacing between vehicles: 5 ft Width if intersection A and B in all directions is 12 foot. But you can ignore this in your computationsExplanation / Answer
Solution 1
At Junction A? The? Own rate is given as (µ) = 1200+500 vph = 1700/ 60 = 29vehicle per minute. Hence, the probability of zero vehicles arriving in one minute p(0) can be computed as follows:
p(0) =µxe?µ x!
=33.e?33 0!
= 44.55
At Junction B? The?ow rate is given as (µ) = 1200+800 vph = 2000/ 60 = 33vehicle per minute. Hence, the probability of zero vehicles arriving in one minute p(0) can be computed as follows:
p(0) =µxe?µ x!
=27.e?27 0!
= 39
Considering cycle to 90 the vehicle at node A will be 33/1.5 = 22 and at Node B will be 39/1.5 = 26
Likewise cycle to 120, the vehicle moment at node B will be 33/2 = 16 and at Node B will be 39/2 = 19
Probability values of vehicle arrivals computed using Poisson distribution n p(n) p(x ? n) F(n) 0 0.135 0.135 8.120 1 0.271 0.406 16.240 2 0.271 0.677 16.240 3 0.180 0.857 10.827 4 0.090 0.947 5.413 5 0.036 0.983 2.165 6 0.012 0.995 0.722 7 0.003 0.999 0.206 8 0.001 1.000 0.052 9 0.000 1.000 0.011 10 0.000 1.000 0.011
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.