35 pts Impact of Green Standards Note Return on Investment(ROl) Cost Increase/sa
ID: 1868128 • Letter: 3
Question
35 pts Impact of Green Standards Note Return on Investment(ROl) Cost Increase/savings year A 172 sq meter home (1850 sq ft) is being designed with a budget of $580,000. The architect estimates 300- lui Househald Elec W vedskn Execticlthe 172 sq m passive house would cost $720,000. Req. Based on the residential $0.085 kwh estimate for a 172 sq m for June(30days24hr) calculate i)Current Av (275)$June x12- $ ii) Low Energy(140)$June x12 $ 11?Passive House(35$ /June x12-s iv) What is the ROI for the Passive House compared to current average house RO 150 100 50 yr yr yr Avelage 1994 196 HouseHouse yrs.Explanation / Answer
1.
Current avg = 275 kwh/m2 *172 m2 * 0.085 = $4020.5 and in 1 yr = 4020.5*12 = $ 48246
2.
Low energy = 140 kwh/m2 *172 m2 * 0.085 = $2046.8 and in 1 yr = 2046.8*12 = $ 24561.6
3.
Passive house = 35 kwh/m2 *172 m2 * 0.085 = $511.7 and in 1 yr = 511.7*12 = $ 6140.4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.