A 3.5 kg mass is attached to a spring with spring constant k= 55.0 N/m. The spri
ID: 1868709 • Letter: A
Question
A 3.5 kg mass is attached to a spring with spring constant k= 55.0 N/m. The spring is compressed 12.0 cm and the released. A.) Write an equation of motion for the mass. B.) Find the kinetic and the potential energy when x= 4.0 cm. C.) What is the resonant frequency of this system? A 3.5 kg mass is attached to a spring with spring constant k= 55.0 N/m. The spring is compressed 12.0 cm and the released. A.) Write an equation of motion for the mass. B.) Find the kinetic and the potential energy when x= 4.0 cm. C.) What is the resonant frequency of this system?Explanation / Answer
(A) x = - A cos(wt)
A = 12 cm and w = sqrt(k/m) = 3.96 rad/s
x = - (12 cm) cos(3.96 t)
(B) PE = k x^2 / 2 = 55 (0.04^2)/2 = 0.044 J ....Ans (Potential energy)
total energy = k A^2 /2 = 55(0.12^2)/2 = 0.396 J
KE = total energy - PE
= 0.352 J .......Ans
(f) w = 3.96 rad/s
f = w / 2pi = 0.63 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.