An artillery shell is fired with a minimal velocity of 430 m/s at 670 above the
ID: 1868975 • Letter: A
Question
An artillery shell is fired with a minimal velocity of 430 m/s at 670 above the horizontal. To clear an avalanche, it explodes on a mountain side 41 s after firing What is the X-coordinate relative to it's firing point? (in m) A: 3526.9580B: 4408.6975C: 5510.8718D: 6888.5898E: 8610.7372F: 10763.4216G: 13454.2769 H: 16817.8462 Submit Answer Tries 0/3 What is the Y-coordinate? (in m) A: 6252.01311 B: 7064.7748| Submit Answer Tries 0/3 C: 7983.19561 D: 9021.0110|| E: 10193.7424| F: 11518.9289|| G: 13016.389 H: 14708.5204Explanation / Answer
a)
consider the motion along the X-direction
Vox = initial velocity = 430 cos67 = 168 m/s
X = horizontal displacement = ?
t = time = 41 sec
using the equation
X = Vox t since there is no acceleration along X-direction
X = (168) (41) = 6888.6 m
Consider the motion along the Y-direction
Voy = initial velocity = 430 Sin67
a = acceleration = - 9.81
Y = vertical displacement = ?
t = time of travel
using the equation
Y = Voy t + (0.5) a t2
Y = (430 Sin67) (41) + (0.5) (- 9.81) (41)2
Y = 7983 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.