A playground is on the flat roof of a city school, 5.8 m above the street below
ID: 1869642 • Letter: A
Question
A playground is on the flat roof of a city school, 5.8 m above the street below (see figure). The vertical wall of the building is h = 6.90 m high, forming a 1.1-m-high railing around the playground. A ball has fallen to the street below, and a passerby returns it by launching it at an angle of = 53.0° above the horizontal at a point d = 24.0 m from the base of the building wall. The ball takes 2.20 s to reach a point vertically above the wall.
(a) Find the speed at which the ball was launched. (Give your answer to two decimal places to reduce rounding errors in later parts.) m/s
(b) Find the vertical distance by which the ball clears the wall. m
(c) Find the horizontal distance from the wall to the point on the roof where the ball lands. m
Explanation / Answer
a.) To find the speed at which the ball was launched:
D = v * t
24 m = (V*cos(53 degrees)) * 2.2s Vcos(angle) = horizontal speed
V = 18.12 m/s
b.) At that initial speed, the initial vertical component is:
Vy = V*sin(angle)
Vy = 18.12*sin(53 degrees)
Vy = 14.47 m/s
To get vertical distance, use:
d = Vy *t + (1/2) * a * t^2
d = 14.47 * 2.2+ (1/2) * (-9.8) * 2.2^2
d = 8.11m
So the ball clears by 8.11m - 6.9 m = 1.21m
c.) To find the distance past the wall, you need the time until it lands:
d = Vy * t + (1/2) * a * t^2
-8.67= 0 * t + (1/2) * -9.8 * t^2
t = 1.94 s
Then multiply the time by the horizontal speed to get the distance past the wall:
d = V * t
d = 18.12*cos(53 degrees) * 1.94 horizontal speed is the same as initially
d = 21.15m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.