Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The radius of curvature of a highway exit is r = 69.5 m. The surface of the exit

ID: 1869687 • Letter: T

Question

The radius of curvature of a highway exit is r = 69.5 m. The surface of the exit road is horizontalIf the static friction between the tires and the surface of the road is s = 0.623, then what is the maximum speed at which the car can exit the highway safely without sliding?, not banked. (See figure.)

If the static friction between the tires and the surface of the road is s = 0.623, then what is the maximum speed at which the car can exit the highway safely without sliding?

Top view Exit Back view

Explanation / Answer

Ans:-

Given data :r = 69.5m s = 0.623

Equate all force

Centrifugal force = friction force   

Fc = s *Fn

smg = mv^2 / r
v = sqrt(ugr) = sqrt(0.623*9.80*69.5) = 424.3 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote